ŠKOCJAN PRI TURJAKU
Škocjan je versko in kulturno središče petnajstih vasi Škocjanskih hribov. Do leta 1948 je bilo tudi gospodarsko, z dobro organizirano zadrugo, trgovino in finančno uspešno posojilnico. Leži na obrobju zahodne Dolenjske ob cesti Grosuplje–Turjak, v sosedstvu znamenitega literarnega trikotnika, ki je dal Slovencem Trubarja, Levstika in Stritarja.
To je obsežen gričevnat kraški svet, ki ga geografi imenujejo Škocjansko podolje. Velik del pokriva gozd. Del tega območja je zaščiten v projektu Natura 2000. Po najnižjih delih podolja se vije več manjših ponikalnic. Tu je mnogo neraziskanih podzemnih jam.
Škocjan je bil najprej ime župnije in zaselka. Skopa zemlja ni nikoli dajala dovolj kruha. Ljudje so iskali dodatni zaslužek z izdelovanjem zobotrebcev, lovom, železarstvom in sezonskim delom.
Župnija ima okrog 930 prebivalcev. Na njenem območju je nad 100 počitniških hiš, v katere se ljudje za stalno naseljujejo. Zaposleni so v Ljubljani in Grosupljem, kmetov je le še za vzorec, več je samostojnih podjetnikov.
Kraj zaznamuje bogata kulturna in zgodovinska dediščina. Poseljen je bil že v prazgodovini. Odkrili so številne gomile iz železne dobe.
Med znamenitimi Slovenci je bil rojen v bližnji Rašici »Kranjec iz Kacijanske fare Primož Trubar« (V. Vodnik), ki je prejel prve nauke od škocjanskega župnika. Magister Jurij Dalmatin je župnijo upravljal v letih 1585–1589. Visoko je cenjeno delo župnika Janeza Jereba in sedanjega župnika dr. Eda Škulja, ki je uredil in v knjižni obliki izdal Jerebovo kroniko ter večje število drugih knjig in monografij. Njegova zasluga je, da je bil v letu 2008 zgrajen pastoralni center in v cerkvi obnovljena gotska kapela.
V kraju je sedež krajevne skupnosti, ki spada v Občino Grosuplje. Bogato izročilo naših prednikov nadaljujeta Kulturno in Gasilsko društvo. Skupina ljubiteljskih zanesenjakov je leta 1996 oblikovala projekt pod Trubarjevim geslom Stati inu obstati. Od tedaj je v Škocjanu vsako prvo nedeljo v juniju ustaljena kulturna prireditev s ciljem ohranitve kulturne dediščine.
Poleg bližnjega kraškega bisera Županove jame in protiturškega tabora Cerovo, je za obiskovalce zanimiva kulturna ponudba: župnijska cerkev z gotsko kapelo, stalna etnološka zbirka, obeležje Primožu Trubarju ter protestantskim piscem, v Velikih Lipljenih perišče in napajališče ter na Gradežu sušilnica sadja.
Jožef Marolt